Lustrzanka czy bezlusterkowiec – porównanie

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – porównanie

Chcesz kupić aparat, lecz szeroka oferta lustrzanek i bezlusterkowców utrudnia wybór? Nie ma w tym nic dziwnego. Wybór aparatu powinien być przemyślany. Zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce mają swoich zwolenników i przeciwników. W tym artykule porządkujemy wiedzę i podpowiadamy, jak dobrać aparat do swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury.

Sytuacja na rynku lustrzanek i bezlusterkowców

Z każdym rokiem przybywają nowe modele aparatów fotograficznych. Nowe propozycje producentów wyposażane są w nowe narzędzia, tak aby nadal ratować rynek zepsuty przez smartfony, robiące dobre zdjęcia. Nowe trendy na rynku fotograficznym wymuszają nowe zachowania na konsumentach. Jak się poruszać po takim rynku i kupić sprzęt dostosowany do swoich potrzeb? Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę zalety i wady poszczególnych aparatów i patrzeć przez pryzmat swoich potrzeb sprzętowych. Przykładowo Sony A7 III body, dzięki wbudowanym funkcjom stanowi świetną propozycję dla osób potrzebujących technologii, umożliwiającej wykonywanie zdjęć najwyższej jakości.

Bezlusterkowce – wady i zalety?

Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt tego typu nie ma lustra. Takie rozwiązanie pozwala uwolnić wiele miejsca. W praktyce taka możliwość jest doskonale wykorzystywana, ponieważ bezlusterkowce cechują się mniejszymi rozmiarami, przez co są poręczniejsze. Mniejsze gabaryty jednak nie każdemu mogą odpowiadać, dlatego warto chwycić aparat, aby sprawdzić, czy zaproponowana ergonomia będzie miała zastosowanie u potencjalnego klienta. Dla wielu entuzjastów liczy się fakt, że bezlusterkowce nie mają wbudowanego wizjera optycznego tylko wizjer elektroniczny. Taka technologia świetnie sprowadza się zwłaszcza w najnowszych modelach dostępnych na rynku.

Lustrzanki – wady i zalety?

Lustrzanki bardzo często są utożsamiane z profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Nie da się ukryć, że mają wiele zalet, które przejawiają, aby zaufać lustrzankom. Jednak nie są one bez wad. Najczęściej użytkownicy skarżą się na ruchome lustro, które wchodzi w skład całej konstrukcji. Jednak wszystko rekompensuje możliwość oglądania obrazu przez funkcjonalny wizjoner, odzwierciedlający to, co widoczne jest na obiektywie. Takie udogodnienie mogłoby się wydawać banałem. Jednak jeszcze przez wiele lat profesjonalni fotografowie nie mieli takiej możliwości. Decydując się na nowoczesne lustrzanki, można liczyć na nowe funkcje tj. blokowanie lustra czy opóźnienie ekspozycji. Druga opcja na przykład umożliwia podniesienie lustra. Sama lustrzanka powoduje spore problemy, do których można zaliczyć, chociażby trudności w ustawianiu ostrości i wysokie koszty produkcji i serwisu. Wszystkie wymienione aspekty wpływają, że na lustrzanki decydują się głównie profesjonalni fotografowie.