Czym się różni fotografia zbliżeniowa od fotografii makro?

Czym się różni fotografia zbliżeniowa od fotografii makro?

Świat makrofotografii jest prawdziwie pasjonujący. Zdjęcia przedstawiający obiekty z bliska inspirują, oddając piękno detali, często niewidocznych dla oka lub rzadko zwracających naszą uwagę. Fotografowie specjalizujący się w dziedzinie makro obserwują otaczający każdego z nas świat, szukając głębi w tym, co ulotne i niejednolite. Czy jednak każde z ich dzieł można zaliczyć do makrofotografii? Odpowiadamy!

Fotografia zbliżeniowa – nie „makro”, ale…

Ale również oparta na miłości do szczegółów. Zdjęcia „close-up” czyli oddające obiekt w przybliżeniu to obecnie najpopularniejszy rodzaj fotografii, który towarzyszy na codzień wszystkim tym, którzy lubią dzielić się szczegółami swojego życia i swojej twórczości. Instagramerzy, recenzenci produktów, również pracownicy na przykład restauracji posługują się fotografią zbliżeniową, aby przedstawić swój świat; zdjęciami close-up to więc zdjęcia potraw na talerzach, kubów kawy, okładek książek, opakowań produktów kosmetycznych, telefonów, biżuterii, a nawet samych aparatów. To wszystkie zdjęcia, które możemy wykonać zarówno aparatem bezlusterkowym, lustrzanką, kompaktem czy aparatem wbudowanym do telefonu. Zdjęcia close-up są dla wszystkich, nie są jednak fotografią makro. Co ją wyróżnia…?

Zaawansowana makrofotografia a bezlusterkowce Canon i inne

W fotografii pojęcie makro dotyczy profesjonalnych zdjęć, które przedstawiają obiekt w przybliżeniu, jednak znacznie większym niż w przypadku zwykłych zdjęć close-up. Wymaga to zarówno specjalistycznego, zawodowego sprzętu w postaci body (na przykład nowoczesne bezlusterkowce Canon), jak i obiektywów – najczęściej zmiennoogniskowych, które dają możliwość zoomowania obrazu, a więc powiększania i przybliżania obiektu na zdjęciu. Ważna jest również ostrość – to z nią nie radzą sobie tańsze i amatorskie modele, w których mocne przybliżenie kadru wiąże się z utratą jakości. Zdjęcia makro muszą być ostre, by przedstawiać detal; to zdjęcia nie tyle potraw na talerzu, co, na przykład, chropowatej skórki pomarańczy. To zdjęcie nie – szklanki z drinkiem, ale kropli spływającej po słomce. Różnica? Ano jest!

Mikrofotografia. Więcej niż makro

Zdjęcia zbliżeniowe oraz makrofotografia to interesująca dziedzina dla każdego fotografa, który wciąż poszukuje swojej niszy i szuka inspiracji w detalach. Nie na nich kończy się jednak możliwość wnikania w szczegółowość obiektu. Poza zdjęciami close-up i zdjęciami makro, istnieje również tak zwana mikrofotografia, która przedstawia tylko to, co niewidoczne dla ludzkiego oka. Zdjęcia mikro wymagają specjalistycznego sprzętu; nie tylko aparatu i obiektywu, ale, przede wszystkim mikroskopu, dzięki któremu możesz sfotografować strukturę wewnętrzną obiektu, na przykład kropli wody. Na szczęście na rynku pojawiają się już mikroskopy dla fotografów z możliwością podłączenia USB do aparatu. Z czasem staną się zapewne bardziej popularne, bo ogólnodostępne.