Wieczna wiosna na Atlantyku

Wieczna wiosna na Atlantyku

Klimat równikowy kojarzy nam się z dwoma rzeczami – dżunglą oraz wysoką wilgotnością i temperaturą. Znajdziemy jednak takie miejsce, które wyróżnia się na tle innych w podobnej szerokości geograficznej. Madera to portugalska wyspa, położona ponad tysiąc kilometrów od Lizbony. Cieszy się ona gigantyczną popularnością zarówno wśród turystów z zagranicy, jak również z samej Portugalii.

Bajkowa kraina

Wyspa na Atlantyku może kojarzyć się przede wszystkim z piaszczystymi plażami oraz kokosowymi drinkami z palemką. Madera prezentuje się jednak nieco inaczej. Przede wszystkim jej teren bardziej należy scharakteryzować jako górzysty, aniżeli nizinny. Z tego względu warto przede wszystkim zaopatrzyć się w buty trekkingowe, a sandały będą dopiero drugą opcją. Nie można również nie zauważyć pięknej roślinności, kojarzącej się bardziej z klimatem umiarkowanym, a nie tropikami. Niezależnie od naszych preferencji spędzania tam czasu, warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Bez wątpienia przyda nam się w momencie, w którym będziemy chcieli uwiecznić wyjątkowe miejsca.

Co warto ze sobą zabrać?

Chociaż Madera oddalona jest od Polski o kilka tysięcy kilometrów, cały czas formalnie znajduje się w Unii Europejskiej. Z tego względu możemy pojechać tylko i wyłącznie z dowodem osobistym, chociaż dla bezpieczeństwa warto posiadać ważny paszport ze sobą. Drinki z palemką są możliwe, jednak nie zawsze będziemy nawet w stanie trafić na plaże. Upalne lato jest zdecydowanie bardziej łagodne niż w basenie Morza Śródziemnego. Z tego względu możemy zastanowić się nad tym, czym przypadkiem lepszym rozwiązaniem od kolejnych kąpielówek nie będzie znalezienie miejsca dla kurtki przeciwdeszczowej, świetnie chroniącej również przed wiatrem. Wspominaliśmy już o wygodnych butach do długich spacerów - warto wziąć ze sobą więcej, niż jedną parę.

Ojczyzna boga futbolu

Tak o sobie zwykł mówić Cristiano Ronaldo. Upadająca legenda piłki nożnej niewątpliwie zaszczepiła w milionach dzieci i młodzieży na całym świecie pasję do tego sportu. Jego osiągnięcia są absolutnie niepodważalne. Wielokrotnie zdobywał krajowe mistrzostwa i puchary, tytuły Ligi Mistrzów, a także szereg nagród indywidualnych. Wraz z reprezentacją Portugalii wygrał Mistrzostwo Europy w 2016 roku, czym na stałe wpisał się do panteonu największych piłkarzy w historii.