Tuż przy kole podbiegunowym

Tuż przy kole podbiegunowym

Kiedy zastanawiamy się nad wyjazdem zagranicznym, coraz częściej nie patrzymy aż tak na wskaźniki temperatury. Bez cienia wątpliwości zaczęliśmy również doceniać nieco chłodniejsze regiony świata, będące bez wątpienia godnymi odwiedzenia. Czasami jest to spowodowane wyjątkową architekturą, jednak zdecydowanie częściej motywuje nas do tego jedyna w swoim rodzaju natura. Islandia oczywiście przyciąga turystów fenomenalnymi, jedynymi w swoim rodzaju widokami.

Wybrzeże jak z filmu

Zazwyczaj wybrzeże kojarzy nam się z palmą, leżakiem i zimnym drinkiem w ręce. Islandia posiada kompletnie inne zdanie na ten temat. Ze względu na bliskość bieguna północnego, temperatura na tej wyspie zazwyczaj nie przekracza kilkunastu stopni, co niezbyt pozwala nam na opalanie się lub relaks na piaszczystej plaży. Warto jednak zaznaczyć, że wybrzeża Islandii także mają swój urok, chociaż jest on zdecydowanie bardziej surowy. Przede wszystkim ma na to wpływ ogromna liczba kamienistych brzegów, a także klifów. W połączeniu z nienaturalnym z europejskiej perspektywy biegiem słońca, wyłania się z tego lekko surrealistyczny obraz. Powinniśmy wziąć ze sobą aparaty fotograficzne, pozwalający nam na zarejestrowanie wyjątkowych ujęć.

Wpływ wulkanu

Robert Lewandowski nie trafiłby w 2010 roku do Borussii Dortmund, gdyby nie… erupcja wulkanu na Islandii. Dym unoszący się z niego był tak intensywny, że niejako sparaliżował cały ruch lotniczy nad Europą przez kilka dni. Ten prosty przykład pokazuje, jak wielki wpływ mają wulkany, także na samą Islandię. Jej piękno stanowi połączenie chłodnego klimatu z niezliczoną ilością uskoków, przesmyków oraz dolin. Zapierają one dech w piersiach każdego, kto zobaczy je nawet na zdjęciach. Bez wątpienia odbiega to od naszej codzienności, aczkolwiek warto przeżyć to na własnej skórze chociaż raz w życiu.

Ważny punkt w kinematografii

Miłośnicy dobrego kina nie zwracają uwagi tylko i wyłącznie na grę aktorów oraz odpowiednio poprowadzoną fabułę przez scenarzystów. Oczywiście ogromną rolę odgrywają również miejsca, w których dane ujęcia są kręcone. Islandia jest rajem dla wszystkich reżyserów, którzy chcą poprzez jej fenomenalne krajobrazy sprawić, że sceny zapadają widzowi w pamięci. Fani takich hitowych produkcji jak „Gra o Tron”, a także „Szybcy i Wściekli” mogą na tej wyspie znaleźć wiele miejsc, w których były kręcone ich ulubione seriale i filmy.