Świat u naszych stóp

Świat u naszych stóp

Podczas zwiedzania największych i najpopularniejszych krajów na świecie, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na głównych miastach oraz wyjątkowych pod kątem linii brzegowej kurortach. Nie da się ukryć, że w przypadku turystycznej Andaluzji także możemy przede wszystkim skupić się na Sevilli, Maladze czy Granadzie. W centrum tego regionu mamy jednak do czynienia z absolutnym fenomenem. Ronda to miejsce, do którego aż trudno nie zawitać będąc w okolicy.

Wyjątkowe ujęcia

Kiedy spojrzymy na mapę w przeglądarce internetowej, być może nie dostrzeżemy niczego wyjątkowego. Ot małe miasteczko z bardzo zagęszczona zabudową, być może nawet z ciekawą historią. Nie jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka dostrzec tego, czym Ronda przyciąga kolejnych turystów. Jest to miejscowość położona w dużej mierze na… klifie. Zazwyczaj opuszczając miasto idziemy normalną drogą w inną stronę. Tutaj nie ma takiej możliwości, ponieważ nieroztropnie postawiony krok może być naszym ostatnim przed kilkudziesięciometrowym upadkiem na skały. Nic dziwnego, że to miejsce cieszy się tak dużą popularnością, a lustrzanki można dostrzec na każdym kroku. Miliony osób z całego świata chce mieć zdjęcie właśnie z Rondy.

Burzliwa historia

Trudno wyobrazić sobie bardziej namacalny dowód na wydarzenia historyczne niż układ architektoniczny tego andaluzyjskiego miasteczka. Dwa klify są połączone ze sobą jednym mostem. W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie swobodnie przedostać się na drugą stronę, a co więcej – obejść obydwa klify praktycznie z każdej strony. Kiedyś było to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ jedna z części należała do europejczyków, a druga do muzułmanów z południa. Mieszkańcy Rondy z jednej strony żyli bardzo blisko zwaśnionej strony, jednak nie wzbudzało to w nich niepokoju. Dlaczego? Ponieważ jedyny most łączący dwie strony znajduje się do dzisiaj na wysokości kilkudziesięciu metrów. W jego murach znajdowało się także więzienie.

Jak tam się dostać?

Ronda jest zbyt małym miastem, abyśmy byli w stanie wybrać się na swobodną przejażdżkę koleją, będącą niezwykle popularnym środkiem transportu w Hiszpanii. Dlatego też przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zorganizowane wycieczki z danego miasta – nie musi być to bezpośrednio przez hotel lub biuro podróży. Warto zastanowić się również nad wynajmem auta, aby poza Rondą móc na własnych zasadach przejść się na przykład zlokalizowaną tuż koło Malagi Ścieżką Królów.