Skąd czerpać inspiracje do zdjęć?

Skąd czerpać inspiracje do zdjęć?

Fotografia to pasja, która wymaga od nas kreatywności i otwartego umysłu. Oczywiście, nie jest łatwo być kreatywnym przez cały czas, a w życiu każdego fotografa przychodzi czas, w którym wyczerpują się pomysły lub po prostu przychodzi moment, w którym chce spróbować czegoś nowego, nieznanego dotychczas. Wtedy przychodzi moment na poszukiwanie inspiracji i szukania nowej drogi, która pozwoli na nowo zafascynować się fotografią. Podpowiadamy, skąd czerpać inspiracje do zdjęć!

Portale społecznościowe

Internet jest największym i najbardziej powszechnym źródłem informacji, do jakiego mamy dostęp. Warto zatem szukać inspiracji na różnego rodzaju portalach społecznościowych, jak Facebook czy Instagram. Mnóstwo inspiracji możemy znaleźć na różnych grupach tematycznych, ale także profilach innych artystów. Inspiracji możemy szukać także po hasztagach związanych z konkretną tematyką. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na odtwarzanie zdjęć innych twórców, ale być może zastosowane techniki bądź użycie światła pozwoli nam się zainspirować i stworzyć zupełnie nowe fotografie. Przeglądanie zdjęć innych twórców pozwoli nam na pobudzenie naszej kreatywności i być może zmotywuje nas do spróbowania czegoś zupełnie nowego.

Z życia wzięte

Nie ma większej dawki inspiracji, niż samo życie. Szukając inspiracji, powinniśmy skupić się przede wszystkim na obserwowaniu tego, co na co dzień nas otacza. W codziennym życiu inspirujące może być wszystko - droga do pracy, tętniące życiem miasto, czas spędzony z bliskimi. To momenty, które mogą pobudzić naszą kreatywność, jeśli tylko skupimy się na obserwacji. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką aparat fotograficzny, bo przecież nigdy nie wiemy kiedy wydarzy się coś, co warto będzie uwiecznić na fotografii. Równie inspirujące dla wielu fotografów mogą być podróże. Zwłaszcza, kiedy ogromną radość daje nam fotografowanie otaczającej nas rzeczywistości. Podczas podróży możemy być świadkami pięknych krajobrazów, ale także poznać ciekawych ludzi. Wzrok przykuwa także miejska architektura. Te wszystkie sytuacje to idealna inspiracja dla każdego artysty. Warto mieć oczy szeroko otwarte i inspirować się otaczającą nas rzeczywistością.

Zmieniające się pory roku

Nawiązując do inspiracji otaczającą rzeczywistością, nie można pominąć tego, jak bardzo zmieniająca się przyroda może obudzić w nas kreatywność. W Polsce, każda pora roku niesie za sobą zupełnie inny krajobraz. Wiosną przyroda budzi się do życia, świat wokół nas staje się zielony i pełen życia. Natomiast jesień charakteryzuje się niezwykłymi barwami, które zapierają dech w piersi. Każda pora roku może okazać się inspiracją do tworzenia nowych fotografii. Przyroda od zawsze była wielką inspiracją dla wielu artystów.