Przegląd aparatów cyfrowych

Przegląd aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe to szeroka gama sprzętu, który bez problemu możemy dopasować do naszych umiejętności, rodzaju fotografii, czy budżetu. Czy tak ogromny wybór ułatwia zakup? Niezupełnie, w natłoku informacji oraz reklam, można naprawdę stracić głowę. Utrudnione zadanie mają w szczególności osoby, które dopiero planują związać swoją przyszłość z fotografią. W poniższym artykule przybliżymy Wam nieco temat aparatów cyfrowych i przedstawimy niektóre rodzaje.

Bezlusterkowce – czym są i czy stanowią zagrożenie dla lustrzanek?

Bezlusterkowce to stosunkowo nowy produkt na rynku, do którego przekonuje się coraz większe grono fotografów. Wcale nas to nie dziwi, bo mają naprawdę wiele do zaoferowania. Czym charakteryzują się te specyficzne aparaty? Jak sama nazwa wskazuje są one pozbawione lustra, czyni go to mniejszym i lżejszym, niż np. klasyczna lustrzanka. W tym modelu możemy dowolnie wymieniać obiektywy i dokonywać podglądu zdjęcia, które wykonaliśmy, ponieważ aparat ma wbudowany monitor. Bezlusterkowce Canon szczególnie zyskują popularność ponieważ idealnie układają się w dłoniach, co sprawia, że jest to także idealny model aparatu dla dziecka. Przez to, że bezlusterkowce są mniejsze, posiadają też mniejsze baterie, a to sprawia, że szybciej się rozładowują, dlatego dobrze jest mieć przy sobie zapasowy zestaw, zwłaszcza jeżeli zamierzamy robić zdjęcia cały dzień.

Inne aparaty cyfrowe warte uwagi

Lustrzanki cyfrowe to wciąż aparaty cieszące się największym zainteresowaniem fotografów, czy jednak jest to sprzęt dla każdego? Lustrzanki wzbudzają tyle samo pozytywnych emocji, co negatywnych. Na pewno możemy powiedzieć o nich to, że są to urządzenia do profesjonalnej fotografii, jednak nie zawsze będziemy z nich zadowoleni. Nie są to aparaty dla początkujących fotografów, posiadają skomplikowaną technologię i żeby w pełni móc ją wykorzystać, potrzebujemy już jakiejś wiedzy w tym temacie. Ponadto sprzęt jest dość spory i ciężki, dlatego raczej nie nadaje się do pracy w plenerze i podróży. Za to fajnymi aparatami na początek są kompakty, małe proste i tanie urządzenia, które idealnie sprawdzą się na początku kariery.

Czym kierować się przy wyborze aparatu?

Aparat fotograficzny powinien dopasowany być do naszych umiejętności oraz potrzeb. Parametry, na które w szczególności warto zwrócić uwagę to na pewno obiektyw i matryca, bo to one odpowiadają za jakość wykonanych zdjęć. Oczywiście warto wziąć tez pod uwagę rozmiar oraz wagę i akcesoria, które są kompatybilne z aparatem.