Najpotrzebniejsze akcesoria do kamer cyfrowych
Jesteś szczęśliwym posiadaczem profesjonalnej kamery cyfrowej, ale wciąż nie dobrałeś do niej akcesoriów? A może w gronie Twoich najbliższych znajduje się pasjonat samodzielnego filmu i montażu, który wkrótce obchodzić będzie urodziny...? Oto kilka przykładów gadżetów, które możesz mu sprawić!
Kaptury ochronne na kamery cyfrowe
Jednym z bardziej praktycznych i jednocześnie atrakcyjnych cenowo akcesoriów wspierających kręcenie filmów w plenerze jest kaptur ochronny (na przykład model ORCA OR-50 LCD Hood - 1). Każdy ekran LCD w dniu słonecznym odbija światło, utrudniając podgląd obrazu, kaptur natomiast zaprojektowano tak, aby maksymalnie uprościć pracę na zewnątrz, w bezpośrednim słońcu. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z szeroką listą i szczegółowymi opisami produktów – nie wszystkie kamery cyfrowe będą dostosowane do wszystkich modeli kapturów (dla przykładu: ORCA OR-50 pasuje do kamer ze stajni Canona, Sony czy Panasonica). Pamiętaj także, by zawsze decydować się na kaptur wykonany z trwałego materiału oraz składany, czyli kompaktowy.
Czym jest klatka operatorska?
Inwestycja w dobrą, niezawodną klatkę na aparat hybrydowy, lustrzankę lub małą kamerę cyfrową to świetny sposób, by odpowiednio zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami na planie, a także po to, aby zmaksymalizować stabilność i wygodę obsługi. Dzięki klatce możesz montować pozostałe akcesoria niebezpośrednio na aparacie, a w dowolnej konfiguracji. Ponadto regularne korzystanie z klatki na kamerze zwiększa jej wartość przy odsprzedaży; efektem przechowywanie kamery w klatce jest brak śladów użytkowania, również tych najdrobniejszych takich jak skazy przy wejściach i mocowaniach, zarysowywane podczas podpinania kamery do statywu.
Kiedy statyw to za mało...
Każdy, kto poważnie zastanawia się nad wyreżyserowaniem swojego pierwszego filmu, powinien najpierw nauczyć się prawidłowo trzymać kamerę oraz poruszać się z nią, gdy nie wspiera jej statyw. Kręcenie zupełnie „z reki” nie zawsze się sprawdza, ponadto jest trudne, dlatego w pierwszej kolejności wraz ze statywem warto zainwestować w odpowiedni naramiennik. Pozwala on filmowcom rejestrować ruchy i chodzić z kamerą, przy jednoczesnym utrzymaniu jej stabilności.
Dzięki naramiennikowi możesz też łatwo i szybko przełączać się pomiędzy trybem kręceniem filmu z ramienia a ze statywu; naramiennik wykorzystać możesz również przy wykonywaniu klasycznych sesji zdjęciowych.
Przed zakupem warto jednak upewnić się, czy wybrany naramiennik na pewno pomieści montowane na kamerze akcesoria takie jak dodatkowy ekran podglądowy, mikrofon czy drugi akumulator. Jeśli nie – wybierzmy inny spośród ogromu naramienników popularnych producentów, dostępnych obecnie na rynku.