Miliony widzów na całym świecie

Miliony widzów na całym świecie

Piłka nożna jest sportem globalnym. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z niezwykle istotnym aspektem, jakim jest ogólna dostępność. W przypadku koszykówki lub siatkówki nie wystarczy kilka plecaków imitujących słupki do rozegrania meczu w każdych warunkach. Właśnie z tego powodu to właśnie futbol generuje tak duże zainteresowanie nie tylko w Europie, ale także w innych krajach na całym świecie. Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o popularności ligi angielskiej.

Gigantyczne pieniądze

Kilkanaście lat temu mówiło się o pięciu największych ligach w Europie. Nietrudno się domyślić, że chodzi tutaj o rozgrywki odbywające się w najważniejszych krajach Starego Kontynentu. Jak to się stało, że obecnie pod kątem finansowym oraz organizacyjnym Anglia zdecydowanie wyprzedziła swoich konkurentów z Półwyspów – Apenińskiego oraz Iberyjskiego – oraz z centralnej części kontynentu? Przede wszystkim poprzez niesamowite skomercjalizowanie Premier League. Kluby w trakcie wakacyjnych przygotowań jeździły po całym świecie, aby budować coraz większe grupy fanów w Chinach, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj widać tego efekt w postaci ogromnego zainteresowania futbolem, które przejawia się także w kontekście pieniędzy. Najwyższej jakości aparaty takie jak Sony A7 IV i transmisja obrazu do milionów domów pozwala na pozyskiwanie jeszcze lepszych sponsorów oraz kontraktów telewizyjnych.

Stołeczna potęga

Liga angielska jest niezwykle popularna także w kraju. Bez wątpienia jednak prym w niej wiedzie Londyn. Nie zawsze stołeczne kluby walczą o największe cele. Nie da się jednak ukryć, że są one co roku reprezentowane w zdecydowanie największej liczbie. Obecnie Londyn może pochwalić się aż siedmioma zespołami w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trudno nie natknąć się podczas weekendowego spaceru ulicami tego pięknego miasta na sympatyków ubranych w czerwone, niebieskie lub białe barwy. Na ten moment zdecydowanie najlepszą drużyną w stolicy tego kraju jest Arsenal, który jako jedyny będzie reprezentował stolicę w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Nie tylko Londyn

W jakich miastach jeszcze możemy spotkać się z futbolowym fanatyzmem? Oczywiście z ogromną popularnością możemy zetknąć się w portowych miastach w środkowej części Anglii. Liverpool i Manchester od zawsze stanowią bardzo ważne punkty na futbolowej, wyspiarskiej mapie. Oczywiście spore znaczenie mają także nieco mniejsze kluby w wielkimi, lokalnymi tradycjami. Znajdują się one przede wszystkim w Birmingham oraz Newcastle. Warto docenić reprezentantów południowego wybrzeża w postaci Brighton i Bournemouth.