Kompaktówka czy lustrzanka? Jaki aparat cyfrowy wybrać? Sprawdzamy!

Kompaktówka czy lustrzanka? Jaki aparat cyfrowy wybrać? Sprawdzamy!

Rynek fotograficzny aż roi się od ilości przeróżnych aparatów, co wcale nie ułatwia kupującym wyboru. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem swojego nowego aparatu cyfrowego i nie wiesz, na jaki się zdecydować, koniecznie zostań z nami. Dzisiaj rozstrzygamy – na jaki aparat postawić – kompaktowy czy lustrzankę. Zostań z nami do końca i sprawdź nasz wybór!

Czym jest aparat kompaktowy?

Aparat kompaktowy jest oczywiście aparatem cyfrowym, jednak jak sama nazwa wskazuje o wiele mniejszym i poręczniejszym. Jego funkcje nie są aż tak rozbudowane, jak w przypadku lustrzanek i w tym właśnie tkwi jego urok i to właśnie dzięki temu, konsumenci często stawiają właśnie na tego typu aparaty. Nie każdy czuje się profesjonalnym fotografem, niektórzy chcą mieć zwyczajnie możliwość robienia dobrej jakości zdjęć i tego typu aparat ma im to ułatwić. Aparaty te są bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze, posiadają kilka bądź kilkanaście funkcji, które ustawiane są w aparacie najczęściej w sposób automatyczny, dzięki temu nadają się dla fotograficznych laików. Aparaty te mogą robić zdjęcia zarówno lepszej, jak i gorszej jakości, wszystko oczywiście zależy od parametrów sprzętu, na jaki się zdecydujemy. Przy wyborze aparatu warto stawiać na sprzęt, który pochodzi od sprawdzonego producenta, dzięki temu wybieramy aparat z gwarancją jakości i niezawodności. Przed zakupem zwróć przede wszystkim uwagę na ilość megapikseli w aparacie oraz typ matrycy i porównaj je z innymi aparatami sprawdzonej marki.

Czym jest lustrzanka?

Lustrzanka cyfrowa jest już o wiele bardziej złożonym aparatem niż aparat kompaktowy. Przeznaczona jest dla osób, które o fotografii mają już jakieś pojęcie. Lustrzanki charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonywanych zdjęć, jednak aby robić je poprawnie, nie wystarczy kliknąć jedynie na spust migawki. Aparat ten jest sprzętem o wiele bardziej skomplikowanym i trzeba umieć z niego korzystać. Trzeba powiedzieć to jasno – lustrzanka przeznaczona jest do użytku profesjonalnego. Wiele parametrów w tego rodzaju aparacie ustawia się już samemu, można rozbudować go o wiele dodatkowych elementów takich jak: przeróżne obiektywy, lampy, statywy czy stabilizatory. Lustrzanka jest też aparatem o wiele cięższym i mniej poręcznym. Dlatego, jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem lub zdjęcia nie są Twoją zajawką, to zwyczajnie nie opłaca zabierać się jej np. na wakacyjny wyjazd.

Na jaki aparat postawić – kompaktowy czy lustrzankę?

Decyzję tę musisz podjąć już sam – oceń swoje umiejętności fotograficzne, zastanów się, do jakich celów potrzebny Ci jest ten aparat, jakiej jakości zdjęć potrzebujesz oraz jakie na ten zakup możesz przeznaczyć fundusze. Odpowiadając sobie na te pytania, najpewniej naprowadzisz się na odpowiedni dla siebie sprzęt.