Karaibska perła

Karaibska perła

Na Morzu Karaibskim możemy wybierać spośród dziesiątek, a nawet setek wysp wciąż zmieniających się w kurorty dla miłośników podróży. Znajdą tam oni nie tylko mnóstwo fascynujących widoków i krajobrazów, ale przede wszystkim rajską pogodą. Wśród tych fantastycznych miejsc, jedno wyróżnia się jednak pod każdym względem. Kuba zdecydowanie należy do miejsc godnych odwiedzenia.

Architektura czy plaża?

Bardzo duża część karaibskich portów i przystani przystosowana jest do dwóch celów – turystyki oraz eksportu dóbr. Stolica Kuby – Hawana – to jednak zupełnie inna para kaloszy. Widać tam bardzo wyraźnie, że miasto jest nadzwyczaj rozwinięte w porównaniu z tym, co zazwyczaj oglądamy na Karaibach. Oczywiście nie możemy go porównywać do Nowego Jorku czy Londynu, jednak widać wyraźnie znaczącą poprawę przy zestawieniu go ze stanem sprzed lat. Możemy oczywiście nie tylko podziwiać wyjątkową, charakterystyczną dla tego regionu świata architekturę. Dodatkowo mamy okazję wylegiwania się na piaszczystych plażach, będących najbardziej charakterystyczną cechą tego regionu. Bez wątpienia przydadzą się w Waszym bagażu kamery cyfrowe, dzięki którym możecie wszystko nagrać i zachować na pamiątkę.

Burzliwa historia

Po 1945 roku świat podzielił się niejako na dwie części wpływów. Amerykanie, będący zdecydowanymi przodownikami demokratycznych wartości, kontrolowali Europę Zachodnią, natomiast Związek Radziecki trzymał swoją pieczę nad państwami Europy Wschodniej. Komunizm jednak wyciągnął swoje macki naprawdę daleko, bo aż na Karaiby. Kuba przez wiele lat była ostoją totalitarnych wartości, całkowicie sprzecznych z amerykańskim pragnieniem demokracji. Właśnie z tego powodu na karaibskiej wyspie bardzo można było odczuć tarcia związane z brakiem akceptacji władz Stanów Zjednoczonych na taki rozwój wypadków. Dopiero niedawno zniesiono embargo na handel międzynarodowy, a sama Kuba otwiera się na przybyszów z całego świata.

Z czego słynna jest Kuba?

Już na początku XVI wieku, europejscy odkrywcy byli zachwyceni zupełnie nowymi przyprawami oraz roślinami, których nie mieli nigdy w Europie. Świetnym przykładem jest tytoń, który do dzisiaj cieszy się gigantyczną popularnością. Kubańskie cygara stały się niejako symbolem, dzięki czemu przyniosły one sławę tej karaibskiej wyspie na całym świecie, nawet wśród przeciwników palenia papierosów.