Jaki model aparatu wybrać na dobry start?

Jaki model aparatu wybrać na dobry start?

Wiążesz swoją przyszłość z fotografia, a zwykły smartfon już nie spełnia Twoich oczekiwań? Najwyższa pora rozejrzeć się za aparatem fotograficznym! Wybór odpowiedniego sprzętu nigdy nie jest łatwym zadaniem, a z wieloma dylematami zderzają się również profesjonaliści. Jaki aparat fotograficzny wybrać, gdy zamierzamy robić zdjęcia na poważnie? O tym przeczytacie w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Bezlusterkowce do profesjonalnej fotografii

Zanim jeszcze sięgniemy po konkretny model aparatu, musimy zastanowić się, jakie zdjęcia będziemy wykonywać, jaką wiedzę na temat fotografii posiadamy i jaki budżet możemy przeznaczyć. To kluczowe kwestie, jeśli chcemy wybrać dobry aparat fotograficzny. Jeżeli fotografią zamierzamy zajmować się całkiem serio, warto wziąć pod lupę, nieco lepszy sprzęt, niż amatorskie aparaty cyfrowe. Ciekawą propozycją są bezlusterkowce canon.  Te cyfrowe aparaty z wymienną optyką to wciąż stosunkowy produkt, jednak zdobywający coraz większą rzeszę fanów, wśród fotografów na całym świecie. Ich ogromną zaletą są niewielkie rozmiary i lekkość. W porównaniu do kompaktów, posiadają dużą matrycę, wyprzedzają je również pod względem mniejszej ilości szumów oraz lepszą plastyką. Bezlusterkowce z wyglądu przypominają małe lustrzanki, jednak są wygodniejsze do używania i transportowania – spokojnie mieszczą się w kieszeni spodni czy małej torebce.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka cyfrowa?

Dopiero zaczynając swoją przygodę z fotografią, pewnie staniesz przed wyborem tych dwóch modeli, oba mają swoich wielkich fanów. Lustrzanki chętnie używane są w fotografii profesjonalnej, jednak bezlusterkowce też zdobywają swoich zwolenników. Aparaty bezlusterkowe różnią się od lustrzanek, przede wszystkim tym, że nie posiadają lustra. Są lżejsze i mniejsze, łatwiej z nim podróżować, co wiąże się z ogromną wygoda, zwłaszcza gdy robimy sesje zdjęciowe w plenerze. Za to minusem bezlusterkowców jest mniejsza żywotność baterii, niż w przypadku lustrzanek cyfrowych, dlatego zawsze należy mieć ze sobą dodatkowy akumulator. Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, w końcu aparat to sprzęt, który ma służyć nam długimi latami.

Jak uczyć się fotografii?

Początki nigdy nie są łatwe, ale wytrwałość to połowa sukcesu! W świecie Internetu o wiele łatwiej jest nam rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć. Znajdziemy tu mnóstwo kursów, również prowadzonych online, poradników, czy webinarów. To znacznie ułatwia początki!