Jak wybrać najlepszy aparat cyfrowy dla początkujących?

Jak wybrać najlepszy aparat cyfrowy dla początkujących?

Jaki jest najlepszy aparat cyfrowy?Który powinien wybrać początkujący?Jaki jest najlepszy aparat cyfrowy? To naprawdę trudne pytania. Na wybór odpowiedniego aparatu ma wpływ wiele czynników. Zwrócimy uwagę na kilka najważniejszych.

Wybierz aparat do tematu zdjęć?

Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze nowego aparatu. Pomyśl o przedmiotach czy miejscach, które lubisz fotografować. Wybór aparatu może być zależny od tego czy chcesz fotografować: ludzi, krajobrazy, przedmioty w zbliżeniu, zdjęcia w ruchu, przyrodę, portrety, eventy, nocna fotografia. Każdy z tych tematów lub gatunków fotografii wiąże się z różnymi i unikalnymi wyzwaniami. Znajomość rodzajów obiektów, które będą znajdować się przed aparatem, pomoże zawęzić wyszukiwanie aparatu. Ogólnie rzecz biorąc, kamery dzielą się teraz na pięć kategorii:

  • Lustrzanki cyfrowe
  • Aparaty bezlusterkowe
  • Aparaty kompaktowe
  • Aparaty w Kamerach typu GoPro

Określ swój budżet

Niewiele osób ma nieograniczony budżet, więc pieniądze będą odgrywać dużą rolę w wyborze najlepszego aparatu cyfrowego dla Ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, im większy aparat, z większą liczbą gadżetów, tym wyższa cena. Najlepsze dla początkujących będą aparaty kompaktowe i aparaty bezlusterkowe

Aparaty kompaktowe – dobry wybór na pierwszy aparat

Są to aparaty, które mają stały obiektyw, który często jest zmiennoogniskowy. Oznacza to, że obiektyw nie jest wymienny i nie można później uaktualnić go o lepszy obiektyw, jeśli zdecydujesz się na tę opcję. Najlepszym aparatem cyfrowym dla ciebie może być aparat kompaktowy, jeśli chcesz mieć coś wystarczająco mały model, aby zmieścić go w kieszeni lub torebce. Nie przejmujesz się modernizacją, nie fotografujesz wydarzeń sportowych ani dzikiej przyrody i chcesz mieć aparat cały czas przy sobie. Ten typ aparatu ma czasami mniej opcji ustawień ekspozycji. Jednak większość średnich i wysokiej klasy aparatów kompaktowych ma tryb ręczny.

Aparaty bezlusterkowe – dla początkujących i bardziej doświadczonych

Ogólnie rzecz biorąc, aparaty bezlusterkowe oferują znacznie więcej niż aparaty kompaktowe:

  • Wymienne soczewki - Dzięki którym możesz aktualizować i rozbudowywać swój system w miarę nauki, rozwoju i większego budżetu.
  • Większa czułość – oferują lepszą jakość obrazu niż aparaty kompaktowe
  • Lepsze i szybsze, zdolności ogniskowania – pomogą stworzyć lepszej jakości zdjęcia
  • Większe rozmiary - są większe od aparatów kompaktowych, ale mają nadal niewielkie rozmiary i doskonale pasują do dłoni.
  • Pełny zestaw opcji ekspozycji i format RAW – dzięki temu możliwa jest nieograniczona możliwość obróbki zdjęć.

W tej kategorii dobrym wyborem będą bezlusterkowce Canon lub Sony. Oferują doskonały stosunek jakości do ceny. Sprawdzą się zarówno w rękach amatora jak i bardziej doświadczonego artysty.