Jak rozpocząć karierę profesjonalnego fotografa?

Jak rozpocząć karierę profesjonalnego fotografa?

Wielu z nas marzy o tym, by zamienić swoją pasję w źródło utrzymania. Jeśli od dawna lubisz robić zdjęcia i słyszysz wiele komplementów na temat swoich prac, to znak, że powinieneś zdobyć się na odwagę i zacząć zarabiać w ten sposób. Jak zostać fotografem z prawdziwego zdarzenia? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek!

Zainwestuj w niezbędny sprzęt i wyposażenie

Zacznijmy od podstaw, czyli od potrzebnego wyposażenia. Kluczowy jest sprzęt, a zwłaszcza aparat. Dziś lustrzanki są dostępne w wielu różnych modelach z kilku półek cenowych. Uważnie przeanalizuj oferty, zastanów się nad tym, w jaki sposób będziesz wykorzystywać urządzenie i dokonaj zakupu. Pamiętaj, by potraktować go jako długoterminową inwestycję, na której nie można przesadnie oszczędzać. Zadbaj też o akcesoria, które należycie zabezpieczą aparat, zapobiegając jego uszkodzeniom. Warto mieć porządne etui, filtr ochronny do obiektywu i plecak albo pojemną torbę. Część zleceń będziesz realizować w terenie, dlatego tak istotne jest przygotowanie sprzętu do transportu. Oprócz tego polecamy zaopatrzyć się w solidny statyw, zapasową baterię i kilka kart pamięci. Pozwolą uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie pracy.

Stwórz przestrzeń sprzyjającą pracy i kreatywnemu myśleniu

Przejdźmy do kolejnego kroku. Jest nim tworzenie centrum dowodzenia, czyli miejsca, w którym będziesz obrabiał wykonane zdjęcia, a także spotykał się z klientami i dopełniał formalności. Na początek wystarczy Ci biurko i laptop w domowym zaciszu. W końcu szczegóły współpracy możesz ustalać drogą elektroniczną lub podczas spotkań w kawiarniach, prawda? Z biegiem czasu, gdy Twoja działalność będzie się rozwijać, rozsądnie będzie pójść o krok dalej i wynająć lokal użytkowy. Co powinno się w nim znaleźć? Komputer o odpowiednich parametrach technicznych wraz z oprogramowaniem do obróbki materiałów graficznych, drukarka, a także tła i lampy studyjne, jeżeli będziesz chciał robić tam sesje. Zadbaj też o wygodne fotele albo małą sofę i stolik przeznaczone dla klientów.

Formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej

Ostatni krok pozwoli Ci stać się przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia. To założenie działalności gospodarczej. Zrobisz to szybciej, niż mogłoby Ci się wydawać. Wystarczy, że złożysz wniosek o wpis do rejestru do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wybierzesz formę opodatkowania i zdecydujesz, czy będziesz prowadzić księgowość samodzielnie, czy przy pomocy specjalistów. Musisz też dokonać zgłoszenia do ZUS i założyć firmowe konto bankowe. Gotowe!