Jak robić świetne zdjęcia – kilka wskazówek

Jak robić świetne zdjęcia – kilka wskazówek

To pytanie zadają sobie początkujący fotograficy, ale także osoby okazjonalnie robiący zdjęcia. Aparaty mają dziesiątki funkcji i trybów. Można się w tym wszystkim pogubić. Dobre zdjecie nie jest tylko uzależnione od aparatu. Liczą się też twoje umiejętności i kreatywność.

Poznaj dokładnie swój aparat

Niezależnie od tego, jaki masz aparat, czy to smartfon, czy profesjonalną lustrzankę cyfrową to prawdopodobnie urządzenie będzie miało wiele funkcji i opcji. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie są te funkcje i opcje oraz do czego służą, aby zawsze mieć pewność, że aparat jest prawidłowo skonfigurowany do każdego ujęcia, które chcesz zrobić. Podczas robienia zdjęć niektóre aparaty mogą mieć na przykład tryb selfie lub portret, który pomoże upewnić się urządzeniu, że aparat wie, że ma szukać osoby, na której można się skupić.

Popraw technikę robienia zdjęć

Nawet jak masz wysokiej klasy aparat typu Sony A7 III Body to popracuj nad techniką robienia zdjęć. Zdjęcia naturalnie wyglądają lepiej, gdy są robione nieco z góry (zwłaszcza , gdy fotografujesz ludzi) , więc jeśli możesz umieścić aparat nieco nad sobą, a da to lepsze wyniki. Wyjątkiem od tej wskazówki jest sytuacja, gdy fotografujesz w lustrze.

Nie bój się używać timera i samowyzwalacza

Jeśli jesteś w stanie ustawić aparat na statywie lub w innym miejscu, gdzie nie musisz go fizycznie trzymać, uzyskasz lepsze wyniki, jeśli aparat jest ustawiony na robienie kilku zdjęć przez pewien czas. To pozwoli ci poeksperymentować z różnymi pozycjami, upewnić się, że masz otwarte oczy i w zasadzie uzyskać dużo lepsze zdjęcia.

Jeśli będziesz musiał biegać tam i z powrotem do aparatu między ujęciami, wyniki na pewno nie będą tak dobre. Większość kompaktów i lustrzanek cyfrowych obsługuje albo piloty, które umożliwiają samodzielne wyzwalanie aparatu, albo bardziej zaawansowane interwały, które można skonfigurować tak, aby robiły sekwencję zdjęć w czasie.

Naucz edytować się swoje zdjęcia

Nauczenie się, jak edytować swoje zdjęcia, jest kluczową umiejętnością fotograficzną i pomoże ci wydobyć to, co najlepsze ze zdjęć, bez względu na to z jakiego aparatu one pochodzą. Nawet proste poprawki kontrastu, jasności i nasycenia często mogą poprawić obraz, a przycięcie ujęcia może pomóc, jeśli kompozycja nie była właściwa w momencie naciśnięcia spustu migawki. Możesz oczywiście mocniej zagłębić się w edycje i usuwać przebarwienia skóry czy wybielać zęby. Jest wiele łatwych w obsłudze i darmowych programów do obróbki zdjęć. Wszystko zależy od twoich chęci.