Jak przygotować odpowiednie CV?

Jak przygotować odpowiednie CV?

Rynek pracy obecnie pęka w szwach. Coraz więcej specjalistów znajduje zatrudnienie w swoich dziedzinach, które nie zawsze cieszą się dużą popularnością. Z drugiej jednak strony mamy takie stanowiska, na które nie jesteśmy w stanie się dostać pomimo posiadania odpowiednich kompetencji. Być może problem leży w naszym resume?

Szyk i elegancja

Praktycznie wszyscy ludzie na świecie są wzrokowcami. Przyciąga nas odpowiedni wygląd, który dodatkowo powinien być adekwatny do sytuacji. Bardzo wiele osób zapomina o tym w momencie, w którym nadsyłają swoje CV. Przede wszystkim liczy się jakość zdjęcia. Najwyższej jakości aparaty fotograficzne wykorzystane do jego zrobienia z pewnością pomogą w uzyskaniu atencji przyszłego pracodawcy. Nie możemy jednak zapominać o samej scenerii. Mnóstwo zależy od całego anturażu. Zdarzają się cały czas osoby, które do swojego resume dołączają zdjęcie profilowe z wakacji, wstawione kilka dni wcześniej na media społecznościowe. Takie postępowanie skreśla na wstępie zdecydowaną większość takich kandydatów. Trzeba zwrócić uwagę na neutralne tło, pewny wyraz twarzy oraz formalny strój - przynajmniej od pasa w górę w trakcie robienia profilowej fotografii.

Doświadczenie czy kompetencje?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Przyjęło się tworzyć takie dokumenty w taki sposób, że tuż pod zdjęciem oraz danymi kontaktowymi umieszcza się swoje wcześniejsze dokonania na rynku pracy. To właśnie tam powinniśmy zawrzeć wszystkie zadania, z których wywiązywaliśmy się podczas naszego okresu zatrudnienia w danej firmie. Rzec jasna nie chodzi o to, aby podkreślać naszą umiejętność wyboru dobrej kawy w sklepie, tylko faktycznie znaczące cele przez nas realizowane. Jeżeli chodzi o kompetencje, powinniśmy przede wszystkim skupić się na uzyskaniu odpowiednich referencji od pracodawcy. Oni powinni spojrzeć z zupełnie innej, bardziej obiektywnej perspektywy na Twoje umiejętności.

Raz, a dobrze

Szablon takiego dokumentu przydaje się na wiele lat. Z tego powodu nie warto iść na łatwiznę i spędzić na projektowaniu swojego CV kilkanaście minut. Wręcz przeciwnie - warto zagospodarować sobie cały dzień na stworzenie idealnego pliku, ze wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz schludną szatą graficzną. Po czasie wystarczy poświęcić zaledwie chwilę na dodawaniu kolejnych informacji o pracodawcach. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wykonać takiego dokumentu, warto poprosić o pomoc osobę bardziej doświadczoną w kwestiach związanych z edytorem tekstu.