Jak fotografować w słabym świetle?

Jak fotografować w słabym świetle?

Cyfrowe aparaty fotograficzne stają się obecnie tak dobre, że nie musisz się za bardzo martwić podczas fotografowania w słabym świetle. Nasze wskazówki dotyczące fotografowania w słabym świetle zapewnią Ci kreatywne pomysły na fotografowanie martwej natury, miejskich krajobrazów, a nawet portretów w słabym oświetleniu.

Wykonaj test ISO

Jeśli denerwujesz się fotografowaniem w ciemności i tym, jak poradzi sobie z tym Twój aparat – zrób test. Aby poznać własne ustawienia fotografowania przy słabym oświetleniu, najpierw przyciemnij pomieszczenie. Warto postawić na dobrej jakości aparat, jak Sony A7 III body. Po drugie, włącz słabe światło i wybierz obiekt do strzału. Rozpocznij swój poziom ISO na 100, fotografując w trybie programowym lub ręcznym. Utrzymuj stałą przysłonę przy słabym oświetleniu oraz czas otwarcia migawki. Rób zdjęcia przy coraz wyższych poziomach ISO. Trudno jest ocenić najlepsze ustawienie ISO do zdjęć przy słabym oświetleniu na podstawie wyświetlacza LCD aparatu, więc najpierw prześlij je na większy ekran. Po drugie, powiększ każdy obraz o 200% i skanuj wokół cieni i ciemnych obszarów. Będziesz wiedzieć, jaki jest optymalny zakres ISO w Twoim aparacie, dzięki czemu nie będziesz się już martwić bez względu na słabe oświetlenie, w jakim się znajdujesz.

Użyj ręcznego ustawiania ostrości w słabym oświetleniu

Podczas gdy autofokus (AF) jest ogólnie dość dokładny, jeśli fotografujesz w ciemności, rozważ przełączenie na ręczne ustawianie ostrości (MF). Chociaż nasze inne wskazówki dotyczące fotografowania przy słabym oświetleniu można zastosować do większości aparatów, do tego potrzebny jest obiektyw z ręczną regulacją ostrości. Wielu fotografów uważa, że ​​tryb MF, a nie AF, zapewnia doskonałą dokładność ostrości. Nie przesadzaj ze strzelaniem do ruchu w nocy na MF. Obiekty martwej natury dają więcej czasu na ustawienie ostrości. Powiększ tył ekranu aparatu, aby dokładnie sprawdzić ostrość. Jeśli masz opcje ustawiania ostrości na ekranie aparatu, użyj go, aby pokazać, gdzie znajdują się ostre punkty. AF może naprawdę borykać się z fotografią przy słabym oświetleniu. Jeśli nie ma dużego kontrastu między światłem a ciemnością, może się okazać, że twój aparat „poluje na ostrość” i nie blokuje się wystarczająco szybko. Może to być bardzo frustrujące dla początkującego fotografa.

Spójrz na cienie przy słabym oświetleniu

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na cienie, jeśli zdecydujesz się fotografować w słabym świetle. Przyjrzyj się, gdzie upadają i czy utrudnia to słuchaczom czerpanie przyjemności z tego tematu. Twarde światło może powodować silne cienie, więc zwróć uwagę na to, jak ciemne są cienie i czy tracisz szczegóły w tych obszarach. Po drugie, cienie mogą odgrywać wielką rolę w tworzeniu nastrojowej atmosfery, szczególnie w przypadku portretów, więc nie próbuj przez cały czas ich aktywnie unikać. Użyj cieni, aby naturalnie ukryć aspekty. Może to być strona czyjejś twarzy na portrecie, aby wyglądała złowieszczo lub tajemniczo.