Fotografia jesienna – kilka cennych rad

Fotografia jesienna – kilka cennych rad

Gdy lato mija, a liście przybierają inny kolor to pora znowu chwycić aparat w dłonie. Fotografia jesienna to dynamiczna okazja do uchwycenia przyrody w jej najpiękniejszej formie. Oto nasze wskazówki jak to robić dobrze.

Pokaż zmieniające się kolory jesieni

Jesień to nie tylko pomarańczowe liście – musisz przyjrzeć się bliżej, aby dostrzec inne kolory. Są pomarańcze, czerwienie, żółcie, zielenie i brązy – i to tylko w samych liściach. Dlatego świetnym sposobem na uchwycenie kultowych symboli fotografii jesiennej jest zebranie mieszanki kolorowych liści i ułożenie ich na sobie lub w małej grupie. Użyj obiektywu makro, aby uchwycić najdrobniejsze szczegóły w każdym liściu. Możesz sfotografować go na czarnym tle w jadalni i stworzyć kawałek martwej natury, który będzie pasował do ścian w salonie. Oprócz odpowiedniego miejsca przydadzą CI się wysokiej jakości kamery cyfrowe lub aparaty.

Fotografia leśnych ścieżek

Linie to genialne narzędzie kompozycyjne w fotografii jesiennej. W każdej chwili znajdziesz dla nich zastosowanie, ale zdecydowanie warto je wykorzystać podczas jesiennego spaceru po lesie. Aby Twoje ścieżki wyglądały dynamicznie, wstań tam, gdzie to możliwe, lub szukaj wijących się linii między drzewami. Kręte ścieżki są mistyczne i pełne przygód – szczególnie przy słabym jesiennym oświetleniu. Możesz również sprawić, by te ścieżki wyglądały bardziej dramatycznie, schodząc nisko i sprawiając, że ścieżka wydaje się szersza u dołu ramki. Poczujesz się, jakbyś szybciej wciągał publiczność w kompozycję.

Jesienna fotografia portretowa

Jesienna fotografia to idealny czas, aby rozszyfrować zimowe wełniane i grube dzianinowe. Ale zanim to zrobisz, co powiesz na animowane portrety w tym kolorowym sezonie swoich bliskich. Ubierz dzieci w kalosze i idź chlapać kałuże. Fotografuj w trybie priorytetu migawki lub w trybie ręcznym i ustaw pokrętło na 1/1000 th, aby uzyskać super wyraziste rozbryzgi wody, gdy woda rozleje się wszędzie. Wypróbuj też kilka kreatywnych upraw. Ukryj twarze za dużymi liśćmi, wypróbuj kilka technik klonowania ze swoim partnerem chowającym się za różnymi drzewami. A co powiesz na ćwiczenie kreatywnych portretów i ograniczenie się do robienia zbliżeń fotografowanego obiektu — staraj się opowiedzieć ujęcie, ale bez fotografowania całej osoby.

Fotografia z długimi ekspozycjami jesienią

Jeśli napotkasz szemrzący strumyk na spacerze po lesie, rozbij statyw i spróbuj kilku długich ekspozycji na wodzie. Uchwycenie kontrastu jedwabiście gładkiej wody na twardych skałach wygląda niesamowicie, gdy masz odpowiednią ekspozycję. Użyj funkcji AEB aparatu lub trybu HDR, jeśli masz taki, który naprawdę zwiększy zakres dynamiczny. Możesz nawet wypróbować układanie ostrości, aby zwiększyć głębię ostrości. Możliwości są nieograniczone.