Czym się charakteryzują bezlusterkowce

Czym się charakteryzują bezlusterkowce

Bezlusterkowce to popularny sprzęt fotograficzny, który od kilku lat systematycznie ogranicza rynek lustrzanek. Jak się okazuje, takie zjawisko nie występuje bez powodu, ponieważ dobry bezlusterkowiec może zastąpić lustrzankę. Jednak, aby móc naprawdę poczuć możliwości, jakie oferuje bezlusterkowiec, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów przy jego kupnie. Jakich?

Bezlusterkowiec – czym jest?

Bezlusterkowiec to jeden z typów aparatu cyfrowego, u którego można wymienić obiektywy. Istotną różnicą w porównaniu do lustrzanek jest to, że nie ma on lustra – świadczy o tym, chociażby nazwa. W rezultacie fotograf czy też właściciel aparatu nie widzi więc obrazu rzeczywistego odbitego w lustrze. Brak lustra przekłada się przede wszystkim na mniejszy rozmiar takiego sprzętu i mniejszą wagę. Nie ma co ukrywać, że właśnie dzięki temu, że bezlusterkowce wyróżniają się poręcznością, częściej wybierane są przez osoby, które szukają aparatu na wyjazdy. Jednak mimo różnić gabarytowych wciąż na przykład bezlusterkowce canon zawierają zbliżone podzespoły mieszczące się w lustrzankach tego samego producenta. Omawiając bezlusterkowce, warto dopowiedzieć, że weszły one na polski rynek w 2008 roku. Właściwie kilka lat musiało upłynąć, aby miłośnicy aparatów zwrócili uwagę na tego typu sprzęt. Po premierze pierwszych modeli aparaty tego typu były traktowane jako gorszy sprzęt z wybrakowaną technologią. Szybko jednak okazało się, że to nie jest prawda.

Bezlusterkowiec – czy rzeczywiście zastąpi lustrzankę?

Nie da się ukryć, że bezlusterkowce zdobywają coraz szerszą grupę zwolenników. Rynek fotograficzny często się zastanawia czy bezlusterkowce zastąpią lustrzanki? Nie można wprost odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rynek jest kształtowany przez wybory konsumentów. Z pewnością miłośnicy fotografii doceniają w bezlusterkowcach to, że są mniejsze i lżejsze a tak naprawdę oferują robienie zdjęć o zbliżonej jakości do obrazu oferowanego przez lustrzanki. Obecnie zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce wciąż się rozwijają, co świadczy bardzo dobrze o rynku fotograficznym.

Bezlusterkowiec – na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Specjaliści od branży fotograficznej są zgodne, że przy kupnie bezlusterkowca trzeba się kierować podobnymi kryteriami, jak w przypadku zakupu lustrzanki. Przede wszystkim bezlusterkowiec warty uwagi powinien mieć dużą matrycę, opcję stabilizacji obrazu oraz ekran i wizjer, które uzupełnią brak elektronicznego wizjera. Osoby ceniące sobie elastyczność powinny zwrócić uwagę również na możliwość wymiany obiektywów.