Co lepsze: lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Co lepsze: lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Lepiej kupić lustrzankę czy bezlusterkowca – takie pytanie prędzej, czy później musi sobie zadać osoba chcąca kupić aparat fotograficzny. Czy decyzja powinna być uzależniona od budżetu, czy parametrów technicznych? A może wybór powinien być determinowany przez sentyment do danej technologii czy agronomii? Dzięki naszemu artykułowi podejmiesz właściwy dla siebie artykuł.

Kto powinien kupić lustrzankę, a kto bezlusterkowca?

Bezlusterkowce (na przykład bezlusterkowce canon) są przede wszystkim uwielbiane przez osoby, które cenią sobie mniejsze gabaryty, wygodę oraz oczywiście zdjęcia wysokiej jakości. Dlatego najlepiej sprawdza się taki sprzęt w czasie podróży. Fotografowanie aparatem tego typu nie wymaga patrzenia w wizjer optyczny. Bezlusterkowce mają bowiem wizjery elektroniczne lub ekran LCD. Wielbiciel bezlusterkowca lubi sprawny autofocus i tryb żywego obrazu – ostatnia opcja przydaje się zwłaszcza podczas wydarzeń sportowych. A czym się kierują osoby wybierające lustrzanki? Przede wszystkim takie osoby wybierają taki sprzęt ze względu na zdjęcia najwyższe jakości. Zazwyczaj lustrzanki kupują zawodowcy, którzy zarabiają na robieniu zdjęć. Zwolennik lustrzanki ma jednak nieco większy budżet. Większy wydatek jednak się opłaci, ponieważ aparaty tego typu cechują się większą wytrzymałością i efektywnością.

Lustrzanka i bezlusterkowiec – wady i zalety

Na początku swojej publikacji wymieniliśmy jedynie parę zalet i wad zarówno lustrzanek i bezlusterkowców. Chcemy ten wątek rozwinąć. Bezlusterkowce nie są bez wad. Przede wszystkim mają ograniczoną liczbę wymiennej optyki, a w świecie fotografii jest to bariera. Zatem co należy wybrać? Wybór aparatu powinien być uzależniony od własnych potrzeb. Rynek bezlusterkowców stale się rozwija. Z drugiej strony jednak warto zaufać znanym i lubianym lustrzankom, które nigdy nie zawodzą. Jeśli aparat ma być prezentem dla młodego adepta, warto podpytać się go, na co zwraca uwagę w fotografowaniu. Być może lustrzanka będzie jeszcze za ciężka i za duża na małe dłonie.

Aparat fotograficzny – jakie powinien spełniać zadania?

Aparat przede wszystkim powinien robić dobre zdjęcia. Fotograf powinien się również dobrze czuć, trzymając aparat w dłoniach. Jeśli nie jesteś zawodowym fotografem, to być może Twoje oczekiwania spełni bezlusterkowiec. Z pewnością nie używaj aparatu w telefonie, ponieważ to nie ma nic wspólnego z fotografią. Zarówno bezlusterkowce i lustrzanki wywołują emocje przy robieniu zdjęć. Przeglądanie zdjęć pełnych głębi i satysfakcja to jest, o czym marzy każdy fotograf.