Bezlusterkowce Canon. Mocowanie obiektywu: EF czy EF-S?
System montażu obiektywów kompatybilnych z aparatami bezlusterkowymi i lustrzankami nie jest tematem oczywistym ani prostym. Nie każdy wie, że przed podjęciem wyboru dotyczącego zakupu aparatu, warto również zapoznać się z możliwościami sprzętu, jeśli chodzi o podpięcie obiektywów i korzystanie z adapterów. W przypadku aparatów od Canona do wyboru mamy mocowanie EF i EF-S. Co je różni?
Czym jest system montażu obiektywu?
Mocowanie obiektywu uzależnione jest od systemu montażu, który wykorzystuje dany producent, by udostępnić fotografującym możliwość wymiany szkła. Mocowanie obiektywu z body to miejsce, w którym aparat styka się z obiektywem. Najczęściej jest to system bagnetowy; ważne, by zarówno aparat, jak i obiektyw zawierały taki sam system mocowania – inaczej montaż nie będzie możliwy (chyba że z odpowiednią przejściówką – adapterem). Różnice pomiędzy systemami mocującymi od Canona a Sony i innych producentów mają na celu poniekąd wymuszenie na fotografach zakup oryginalnych obiektywów. Canon udostępnia obiektywy i aparaty między innymi z mocowaniem EF i EF-S.
Bezlusterkowce Canon: matryca a mocowanie
Obecnie na rynku fotograficznym Canon oferuje w swoich aparatach dwa główne typy matryc – pełnoklatkową i tak zwaną matrycę APS-C. Pełnoklatkowe bezlusterkowce Canon mają większą matrycę – rozmiar klatki filmu wynosi 36mm x 24mm. Tymczasem w aparatach z matrycą APS-C jest ona mniejsza, a jej wymiary wynoszą 22,3 mm x 14,9 mm. I tak obiektywy do pełnoklatkowców mają system mocowania EF, natomiast aparaty z matrycą APS-C – system EF-S. Gdy połączysz obiektyw z mocowaniem EF w lustrzance z matrycą APS-C, pole widzenia (czyli to, jak dużą część kadru możesz zobaczyć przez wizjer) będzie znacznie mniejsze, niż gdybyś używał obiektywu EF dedykowanego pełkoklatkowcom – właśnie w połączeniu z nimi.
Jak łączyć?
Z taką wiedzą wyciągnięcie wniosków nie jest już trudne: obiektywy Canon EF-S są przeznaczone wyłącznie do użytku z lustrzankami cyfrowymi Canon APS-C, ponieważ w połączeniu z pełnoklatkową lustrzanką cyfrową generowałyby duże winietowanie. Matryca nie pokrywałaby całego obszaru, który udostępniałby obiektyw, dlatego rogi zdjęć byłyby czarne. Pamiętaj, że decydując się na aparat pełnoklatkowy, będziesz wybierać tylko spośród obiektywów z mocowaniem EF, jeśli jednak masz już swoją lustrzankę APS-C i rozmyślasz nad zmianą swojego sprzętu na chociażby hybrydowy pełnoklatkowy Canon EOS RP, inwestuj już w szkło EF.
EF-S wraz z odejściem aparatu APS-C nie będą Ci już potrzebne.