Aparaty fotograficzne natychmiastowe. Co musisz wiedzieć?

Aparaty fotograficzne natychmiastowe. Co musisz wiedzieć?

Podobnie jak płyty winylowe i szafa grająca, aparaty do zdjęć natychmiastowych wraz z dedykowanymi wkładami już jakiś czas temu powróciły na rynek w nowej odsłonie Instax i obecnie przeżywają drugą młodość. Obok odświeżonych designersko i na nowo zaprojektowanych aparatów analogowych, powstają również modele hybrydowe, które łączą w sobie zarówno zalety cyfrowego zapisu, jak i natychmiastowego wywoływania. Dlaczego warto zainteresować się tym tematem?

Stare jest… drogie

Kto by się spodziewał, że w porównaniu z cyfrowym aparatem fotograficznym, kolekcjonowanie wspomnień z pomocą aparatu typu Instax bądź Polaroid będzie aż tak stosunkowo drogie. Producenci nie zarabiają jednak na samej sprzedaży sprzętu, ale na wkładach, na których zdjęcia mają być natychmiastowo wywołane. Ma to jednak swoje zalety, a największą jest możliwość powrotu do korzeni, kiedy to nie istniały jeszcze aparaty fotograficzne o dodatkowej karcie pamięci. Polaroidy oraz aparaty na klisze w rzeczywistości miały bardzo niewiele możliwości, dlatego aby zrobić nimi bardzo dobre, ostre zdjęcie o wyjątkowej kompozycji, trzeba się było napracować, a przede wszystkim zastanowić i podchodzić do sprawy roztropnie. Na takich aparatach pracowali najlepsi, nie mając po prostu pola na błędy, i dziś, by poczuć się jak oni i sprawdzić się w typie fotografii analogowej, płacimy za to dość słoną cenę.

Ale czy naprawdę warto?

Małe jest… piękne!

Mimo że możliwości aparatów typu Instax i Polaroid są ograniczone, w dodatku wkłady są drogie – istnieje szereg zalet, które sprawiają, że aparaty te są tak popularne. Jedną jest delikatność oraz subtelność uchwyconych i wywoływanych zdjęć. Szczególnie marka Polaroid stawia na wysoką jakość wydruków, jednocześnie idącą w parze z nieco kremowym, „miękkim” efektem vintage. Poza tym jest coś wyjątkowego w tych unikalnych zdjęciach, które, nawet robione po sobie, nigdy nie będą dokładnie takie same – tak czułe na warunki, światło i dyscyplinę fotografa jest Polaroid.

Aparat natychmiastowy – dla kogo?

Dla każdego, kto nosi w sobie miłość do stylu retro i traktuje fotografię jako sztukę oraz okazję do łapania ulotnych chwil. Każde wywołane zdjęcie staje się wyjątkową pamiątką od razu oprawioną w ramkę; to dlatego tak popularne stało się wykonywanie natychmiastowych zdjęć chociażby na weselach – by rozdawać je gościom w formie pamiątki. Te małe, piękne zdjęcia mieszczą się w portfelu i zawsze możesz mieć je przy sobie w formie fizycznej – na pewno bardziej kultowej niż zdjęcie „na telefonie”. A to jest po prostu cool!