Aparat kompaktowy a może bezlusterkowiec – który model wybrać?
Fotografia to piękna pasja, którą warto rozwijać już od najmłodszych lat. Jednak w każdym wieku możemy nauczyć się robić zdjęcia, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. Jest to zajęcie dla każdego, kto tylko jest wrażliwy na sztukę i potrafi dojrzeć piękno otaczającego świata. Jednak samo zamiłowanie nie wystarczy, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, którym będziemy robić zdjęcia. Jaki aparat sprawdzi się podczas pierwszych ujęć? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Kompaktowy aparat cyfrowy – jakie są jego zalety?
Aparat kompaktowy to prosty w obsłudze aparat cyfrowy, który doceniany jest na całym świecie. Wielu profesjonalistów rozpoczynało swoją przygodę z fotografią, robiąc zdjęcia kompaktami. Wcale nas to nie dziwi, bo jest za co go lubić. Aparat robi zdjęcia o wysokiej jakości i rozdzielczości, nie zmienia rzeczywistych kolorów, a ponadto ma wbudowany tryb robienia zdjęć. Co to dla nas oznacza? Parametry podczas naciskania spustu migawki dobierają się samodzielnie, a więc my, możemy skupić się wyłącznie na kadrowaniu. Sprzęt jest lekki i mały, dlatego możemy mieć go zawsze przy sobie i robić zdjęcia, zawsze wtedy, gdy dostrzeżemy coś wartego uwagi.
Bezlusterkowiec – jakie są jego zalety?
Bezlusterkowiec to również rodzaj aparatu cyfrowego, jednak od innych modeli różni się tym, że posiada wymienną optykę. To dość nowy produkt na rynku, jednak dzięki, temu że posiada niewielkie rozmiary, coraz odważniej wybieramy jest przez fotografów. Jego cechą charakterystyczną jest również jego niewielka waga, a to za sprawą tego, że pozbawiony jest lustra oraz wizjera optycznego z pryzmatem. Jednocześnie bezlusterkowiec, w porównaniu do kompaktowego aparatu cyfrowego, posiada dużą matrycę. Aparaty bezlusterkowe z wyglądu przypominają miniaturową lustrzankę, co wpływa na ich ciekawy design.
Aparat kompaktowy czy bezlusterkowiec?
Wybór między jednym, a drugim nie jest prostym zadaniem, bo oba modele aparatów mają wiele pożądanych cech. Aparat bezlusterkowy na pewno obejmuje prowadzenie, jeśli chodzi o plastykę obrazu oraz niższy poziom szumów. Ponadto lepiej współpracuje z optyką i łatwiej uzyskać w nim niską głębię ostrości.
Wybór odpowiedniego aparatu fotograficznego nigdy nie jest prostym zadaniem. Nie tylko amatorzy stają przed wieloma dylematami, ale również profesjonaliści. Pamiętajmy, że aparat musi być dopasowany do naszych umiejętności, potrzeb i rodzaju fotografii, w której chcemy się specjalizować.