Aparat cyfrowy czy analogowy?

Aparat cyfrowy czy analogowy?

Obecnie na rynku możemy spotkać wiele rodzajów aparatów fotograficzny. Podstawowy podział obejmuje aparaty cyfrowe oraz aparaty analogowe. Każdy z nich możemy dopasować do naszych potrzeb, umiejętności i budżetu, jakim dysponujemy. Wybór aparatu fotograficznego nigdy nie był tak prosty! W dzisiejszym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy aparatem cyfrowym, a analogowym. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

Aparat cyfrowy – czyli jaki?

Istnieją dwa rodzaje fotografii – cyfrowa oraz analogowa, czyli tradycyjna. W tej pierwszej zapis obrazu odbywa się w formie cyfrowej, a w drugiej na chemicznym nośniku światłoczułym. Aparat cyfrowy znacząco różni się od analoga i posiada dużo dodatkowych funkcji, jak chociażby możliwość nagrywania filmów. Aparat cyfrowy może także stanowić część innego urządzenia, być np. wbudowany w smartfona. Czy zamiast cyfrówki warto kupić retro aparat? Dlaczego analogi wracają do łask? Analog raczej nie zastąpi nam cyfrowego aparatu, a najczęściej sięgamy po niego z sentymentu. To fajny gadżet, który na pewno warto mieć w swojej kolekcji, ale nic poza tym.

Rodzaje aparatów cyfrowych warte uwagi

Aparaty cyfrowe możemy podzielić na kilka grup, do najpopularniejszych należą: lustrzanki, kompakty, bezlusterkowce oraz aparaty studyjne. Lustrzanki cyfrowe to sprzęt wybierany przez zawodowców, w jakości zdjęć nie mają sobie równych. Choć posiadają wiele zalet, czasami ich zakup nie jest wcale takim dobrym pomysłem. Są to aparaty o skomplikowanej technologii, dlatego do ich obsługi niezbędna jest specjalistyczna wiedza oraz umiejętności. Ponadto aparaty są ciężkie i sporych rozmiarów, więc nie sprawdzają się w sytuacji, gdy szukamy poręcznego sprzętu np. na wakacje. Natomiast ciekawą propozycją są bezlusterkowce, które stanowią dość młody sprzęt, jednak zdobywający coraz większe uznanie. Aparaty te przez to, że pozbawione są lustra, są mniejsze i bardziej poręczne, dlatego coraz częściej korzystają z nich fotografowie. Robią naprawdę wysokiej jakości zdjęcia i posiadają atrakcyjne ceny, niektóre modele kosztują około 650 zł.

Aparaty analogowe i natychmiastowe

Aparaty natychmiastowe i analogowe to sprzęt dla osób, które w fotografii szukają niejakiej magii i tym wyróżnia się właśnie fotografia analogowa. Zdjęcia mają swój charakter i oddają klimat, na pewno nie zobaczymy tego na zdjęciach wykonanych cyfrówką. Aparaty natychmiastowe gwarantują automatyczny wydruk zdjęć, co stanowi dodatkową atrakcję.